Exatec

EXATEC rozšiřuje možnosti nabídky pokročilých technologií Všechno pro zasklívání automobilů na jednom místě

WIXOM, Michigan — 7. dubna 2008 — Automobilový průmysl je určován snahou vyhovět požadavkům zákazníků na vozidla s menší spotřebou paliva, a proto se zaměřuje na alternativní řešení zasklívání, které snižuje váhu vozidla a pomáhá tak šetřit palivo. EXATEC LLC, dceřiná společnost v plném vlastnictví společnosti SABIC Innovative Plastics, rozšiřuje svoji řadu povlakových technologií, aby mohla nabídnout návrhářům nové možnosti inovačního zasklívání vozidel s polykarbonátovým (PC) termoplastem Lexan*. Aby tyto snahy podpořilo, rozšířilo celosvětové ústředí společnosti EXATEC ve Wixomu, Michigan, svá zařízení nabízející vývoj zdokonaleného zpracování a výroby prototypů, zvláště velkých, panoramatických střešních systémů. Tato investice do nových zpracovatelských technologií umožní společnosti EXATEC dodávat zákazníkům v automobilovém průmyslu pokročilá produktová řešení a vynikající technický servis.

Společnost EXATEC, která oslavila dne 8. března 10 let své činnosti, zavádí své nejnovější technologie a možnosti, včetně vyšší verze mokré laboratoře povrchových technologií, nový vstřikovací lis Engel a jedinečný systém pro kontinuální plazmové povlakování polykarbonátových oken.

Snížení váhy je klíčovým požadavkem globálních výrobců vozidel. Hnací silou je legislativa CAFÉ ve Spojených státech a stále vyšší požadavky na snižování emisí CO2 na různých automobilových trzích po celém světě. Lehké zasklení z polykarbonátu s ochranným povlakem vede k významnému snížení váhy, ale také díky větší volnosti v designu nabízí odlišný vzhled. Klíčem k úspěšným řešením zasklívání polykarbonáty jsou povrstvovací systémy včetně plazmochemického nanášení povlaků z plynné fáze(PECVD) a mokrého povlakování, které zlepšují ochranu i estetičnost vzhledu.

Výbor American Plastics Council prohlašuje, že s každým desetiprocentním snížením váhy automobilu nebo kamionu se dráha ujetá se stejným objemem paliva zvyšuje o sedm procent. Plasty, které mají větší odolnost a trvanlivost, ale také lehčí váhu ve srovnání s ocelí, hliníkem a sklem, mohou podle tohoto Výboru napomoci při snižování spotřeby paliva. V některých vozidlech vede použití plastů v náraznících, karosářských dílech, světlometech, palivových nádržích a v jiných součástech ke snížení váhy vozidla až o 91 kilogramů.

„Společnost EXATEC má jedinečné postavení, protože může pro automobilové prosklené díly poskytovat nejmodernější řadu povlakových řešení s polykarbonátovými termoplasty Lexan“ řekl John Madej, prezident EXATEC LLC. „Toto rozšíření k našemu vybavení v Michiganu umožňuje společnosti EXATEC, aby mohla poskytovat úplné řešení na jednom místě s nejmodernějšími existujícími řešeními pro zasklívání automobilů.“

Nové možností pro panoramatické prosklené střechy

Pro součásti automobilů, jako jsou například velké panoramatické střechy, je použití polykarbonátového zasklení velkým přínosem. Panoramatická střecha obvykle, oproti tradiční střeše, zdvojnásobuje hmotnost horní části vozidla a je tedy nutné zesílené odpružení vozidla a jiné kompenzační technické zásahy, má-li si vozidlo zachovat svůj výkon. Když je tatáž aplikace vyrobena technologií s použitím průhledného polykarbonátového zasklení, sníží se hmotnost střešního systému o 40 až 60 procent. Zasklení polykarbonátem Lexan přitom umožňuje vytváření odvážných návrhů střechy a přináší funkčnost, které nemůže být dosaženo s tradičním sklem, a vytváření charakteristického povrchu navíc napomáhá pro odlišení a vyniknutí značky.

EXATEC provozuje vývojové centrum pro globální technologie v městě Wixom, Michigan. Hlavní technologický vývoj zahrnuje modelování 2K, vývoj silikonového tvrdého povlaku a aplikační postupy; povlakování PECVD pro zvýšení odolnosti vůči povětrnostním vlivům a oděru; a vývoj pomocných technologií včetně odmrazovačů, fraktálních antén a elektroluminiscence.

Zařízení ve Wixomu nabízí modelování vstřikováním pod tlakem se dvěma barvami; laboratoř mokrého povlakování pro vývoj a pro programy výroby prototypů v čistém prostředí; povrstvovací systémy s plazmochemickým nanášením; velký (až 52 palce x 98 palce – asi 130 x 250 cm) potiskovací stroj s rovinnou šablonou, a úplnou zkušební laboratoř pro zasklívání PC.

EXATEC spolupracuje s několika dodavateli materiálů, včetně společnosti Engel pro stroje na modelovaní vstřikováním pod tlakem, společnosti InGlass pro obráběcí nástroje vhodné pro polykarbonátové zasklívací aplikace, a Momentive Performance Materials pro silikonový tvrdý povlak.

Pro získání dalších informací o zasklívacích řešeních EXATEC navštivte prosím webové stránky společnosti www.exatec.biz.

Reader Enquiries

SABIC

Europaboulevard 1
6135 LD Sittard
Netherlands

+31 164 293 148

anne.clement@​sabic-ip.com

www.sabic.com


Notes for Editors


O společnosti EXATEC

EXATEC LLC (www.exatec.biz), dceřiná společnost v plném vlastnictví společnosti SABIC Innovative Plastics, vyvíjí pokročilé polykarbonátové zasklívací systémy pro automobilový trh. Společnost EXATEC, která má svou centrálu ve svém nejmodernějším vývojovém centru pro pokročilé technologie ve Wixomu, Michigan, vyvinula patentované polykarbonátové povrstvovací systémy, které jsou na trhu špičkou z hlediska odolnosti vůči povětrnostním vlivům, trvanlivosti a odolnosti proti oděru srovnatelné se sklem. V roce 2005, potvrdila US Department of Transportation’s National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), že klíčový product společnosti EXATEC, povlakovaný polykarbonát Exatec® 900, smí být používán v částech automobilů specifikovaných pro zasklívání v Bodu 2 (bezpečnostní zasklívací materiál pro použití kdekoli v motorovém vozidle vyjma čelních skel), za předpokladu, že produkt dosahuje stávajících standardů pro zasklívání v Bodu 2. Společnosti EXATEC byla udělena za technologii Exatec® 900 cena Frost & Sullivan Technology Award.

O společnosti SABIC Innovative Plastics

SABIC Innovative Plastics je globální dodavatel termoplastů, které se široce užívají v aplikacích automobilového průmyslu, péče o zdraví, spotřební elektroniky, přepravy, efektivní obalové techniky, staveb a konstrukcí, telekomunikací a optických médií. Společnost vyrábí termoplasty a sloučeniny polykarbonátů, termoplasty ABS, ASA, PPE, PC/ABS, PBT a PEI, a dále řadu vysoce odolných speciálních sloučenin LNP*, které se prodávají pod známými značkami Lexan, Cycolac*, Geloy*, Noryl*, Cycoloy*, Valox* a Ultem*.

Specializovaná divize fólií a plechů SABIC Innovative Plastics vyrábí výkonné plechové a fóliové produkty Lexan používané v tisících náročných aplikací na celém světě. Tento specializovaný dodavatel automobilového průmyslu je zkušeným světovým výrobcem nabízejícím špičková plastová řešení pro pět klíčových segmentů automobilového průmyslu: karosářské díly a aplikace prosklených dílů, aplikace pro systémy pod kapotami vozidel, komponenty, konstrukční prvky a interiéry a osvětlení.

SABIC Innovative Plastics je součástí společnosti Saudi Basic Industries Corporation (SABIC), jednoho z deseti největších petrochemických výrobců na světě.

* Ochranná známka společnosti SABIC Innovative Plastics IP BV

Poznámka pro média: Správný název společnosti je SABIC Innovative Plastics, a při zmínkách o společnosti nejsou přípustné jakékoli zkratky či změny názvu. Protože je SABIC akronym, musí být vždy, když se objeví v tisku, psán velkými písmeny.

Related images

 

Editorial enquiries

Anne Clement
SABIC

+31 164 293 148

anne.clement@​sabic-ip.com

Tessa Vroegop
Marketing Solutions NV

+31 164 317 013

tvroegop@​marketingsolutions.be

 

 

Share

 

More news from