Avio Aero

Zrównoważony transport lotniczy w Europie dzięki Avio Aero i porozumieniu clean aviation

  • Porozumienie Clean Aviation - wiodący program Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji mający na celu przekształcenie lotnictwa w kierunku zrównoważonej i neutralnej dla klimatu przyszłości - przyznało 34 mln euro konsorcjum prowadzonemu przez Avio Aero na rozwój demonstratora AMBER
  • Silnik elektryczny demonstratora AMBER będzie zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi

RIVALTA DI TORINO, Włochy, 15 grudnia 2022 r – Avio Aero uruchomiło program demonstratora nowych technologii, który kontynuuje rozwój hybrydowych napędów elektrycznych dla lotnictwa komercyjnego i wspiera działania zmierzające do zwiększenia efektywności paliwowej europejskiego transportu lotniczego, tak by zmniejszać emisję CO2.

Unijne porozumienie Clean Aviation - Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Ekologicznego Lotnictwa zapewni fundusze w wysokości 34 mln euro w okresie czterech lat, konsorcjum kierowanemu przez Avio Aero. Celem inicjatywy jest rozwój demonstratora AMBER (InnovAtive deMonstrator for hyBrid-Electric Regional application) w ramach niedawno sfinalizowanej umowy.

Plany Avio Areo obejmują rozwój, integrację i walidację kluczowych technologii niezbędnych dla hybrydowo-elektrycznego układu napędowego klasy megawatów (a megawatt-class hybrid-electric propulsion system) zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi. Demonstrator AMBER będzie odpowiadał za badanie integracji hybrydowych komponentów elektrycznych, w tym silnika lub generatora, przetwornic mocy i układów przenoszenia mocy z ogniwami paliwowymi do testów w platformie planowanych do 2025 roku przy użyciu zaawansowanego silnika turbośmigłowego Catalyst firmy Avio Aero.

– Z dumą ogłaszamy rozpoczęcie programu AMBER, którego celem jest zademonstrowanie korzyści płynących z zastosowania innowacyjnego układu napędowego samolotu, sprzęgającego silnik turbinowy z silnikiem elektrycznym zasilanym ogniwami paliwowymi. Staramy się projektować, rozwijać i testować przełomowe technologie, w ten sposób kształtując bardziej zrównoważoną przyszłość transportu lotniczego w Europie. Doceniamy współpracę z programem Clean Aviation, wspólnie wcielając ten projekt w życie – mówi Giorgio Abrate, wiceprezes ds. inżynierii Avio Aero. – Uznanie i wyróżnienie projektu AMBER przez Clean Aviation potwierdza jego wartość strategiczną i technologiczną w kontekście wspierania ambicji Unii Europejskiej w zakresie osiągnięcia zerowej emisji CO2 transportu lotniczego do 2050 roku – dodaje.

Technologie hybrydowych napędów elektrycznych mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia paliwa, redukcji emisji CO2, jak i w optymalizacji wydajności silników lotniczych. Hybrydowe technologie elektryczne, które opracowuje Avio Aero i jej spółka macierzysta GE Aerospace, są również kompatybilne z paliwami alternatywnymi, takimi jak Sustainable Aviation Fuel (SAF) i wodór, a także z zaawansowaną architekturą silników, taką jak open fan. Silnik Catalyst może pracować zarówno w dzisiejszych warunkach, jak i w przyszłości na zatwierdzonym paliwie SAF, które cechuje niższa emisja dwutlenku węgla w porównaniu do paliw ropopochodnych. 

Partnerstwo przemysłu z Clean Aviation pomaga przyspieszyć innowacje w obszarze technologii, takich jak elektryfikacja, które są kluczowe, aby móc spełnić cele Unii Europejskiej związane z neutralnością węglową.

– Transformacja w kierunku neutralności klimatycznej oznacza, że musimy robić więcej przy mniejszym zużyciu energii, a lotnictwo nie jest tu wyjątkiem – komentuje Axel Krein, dyrektor wykonawczy Clean Aviation. – Główną ambicją Clean Aviation jest skokowa zmiana efektywności lotnictwa możliwa dzięki radykalnemu zwiększenie osiągów samolotów i całej floty. W przypadku lotnictwa regionalnego naszym celem jest co najmniej 50 proc. poprawa w tym obszarze, w porównaniu z obecną sytuacją. AMBER, jako jeden z naszych 20 śmiałych, realizowanych obecnie projektów, odegra kluczową rolę w realizacji tego ambitnego celu – dodaje.

Konsorcjum kierowane przez Avio Aero obejmuje łącznie z 21 podmiotów* z całej Europy, w tym europejską sieć rozwoju technologii Avio Aero współtworzoną przez uniwersytety i ośrodki badawczo-rozwojowe. Inne zakłady GE Aerospace w Europie, w tym zlokalizowane w Czechach, Niemczech, Polsce, Turcji i Wielkiej Brytani zapewnią wkład w badania nad silnikiem, śmigłem i elektrycznymi układami napędowymi.

Wodorowe ogniwa paliwowe demonstratora są opracowywane i dostarczane przez niemiecką firmę H2FLY specjalizującą się w rozwoju napędów wodorowo-elektrycznych do samolotów. W ramach współpracy opracuje ona system ogniw paliwowych klasy MW wraz z architekturą towarzyszącą, odpowiednie interfejsy i system sterowania ogniwami paliwowymi. We współpracy z partnerami projektu H2FLY jest również odpowiedzialna za budowę systemu ogniw paliwowych MW w ramach walidacji i testowania układu napędowego.

– Opracowanie hybrydowo-elektrycznego układu napędowego klasy megawatów dla lotnictwa to ważny krok w kierunku realizacji bezemisyjnego lotnictwa pasażerskiego. Dzielimy się naszą wiedzą – światowego lidera technologii w dziedzinie lotnictwa wodorowo-elektrycznego. Możliwość uczestnictwa w tym przełomowym projekcie jest dla nas niezwykle ważna – komentuje prof. dr Josef Kallo, współzałożyciel i dyrektor generalny H2FLY.

Innym kluczowym partnerem demonstratora AMBER jest firma Leonardo, która zapewni wskazówki dotyczące integracji samolotu w konfiguracji hybrydowego elektrycznego układu napędowego.

Inne zwycięskie projekty

AMBER jest jednym z kilku, powiązanych z Avio Aero projektów Clean Aviation, któremu w ostatnim czasie zostało przyznane dofinansowanie. W ramach projektu HYDEA, koordynowanego przez Avio Aero we współpracy z Safran Aicraft Engines, Airbusem i innymi europejskimi firmami, uniwersytetami i ośrodkami badawczymi opracowany zostanie silnik spalinowy zasilany wodorem, przeznaczony do lotów testowych. Dodatkowo, do końca bieżącej dekady, w ramach projektu OFELIA – również realizowanego pod auspicjami Clean Aviation, a koordynowanego przez Safran Aircraft Engines we współpracy z Airbusem, planowane jest zademonstrowanie w lotach testowych otwartej architektury wentylatorów. Avio Aero jest kluczowym partnerem Safran w realizacji projektu OFELIA.

Rozwój technologii wodorowych i otwartych wentylatorów jest częścią programu** RISE (Revolutionary Innovation for Sustainable Engines) firmy CFM International, który został zaprezentowany w 2021 roku. Jego celem był rozwój architektury silników, hybrydowej technologii elektrycznej zaawansowanych kompaktowych technologii rdzeniowych, której celem jest co najmniej 20% zwiększenie wydajności paliwowej i redukcja emisję CO2 na poziomie 20% do 2025 roku w porównaniu do najbardziej wydajnych wykorzystywanych obecnie silników.

Szczegóły projektu HYDEA: https://www.cfmaeroengines.com/press-articles/cfm-and-airbus-to-pioneer-hydrogen-combustion-technology/.

Szczegóły projektu OFELIA: https://www.cfmaeroengines.com/press-articles/airbus-and-cfm-international-launch-a-flight-test-demonstrator-for-advanced-open-fan-architecture/.

*Lista członków konsorcjum:

  • General Electric Deutschland Holding GmbH
  • GE Aviation Czech s.r.o.
  • General Electric Company Polska sp. z o.o.
  • GE Marmara Technology Center MUH. HIZ. LTD.STI.
  • H2FLY GmbH
  • Leonardo S.p.A.
  • Centro Italiano Ricerche Aerospaziali (CIRA)
  • Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. (DLR)
  • Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V.
  • Vyzkumny A Zkusebni Letecky Ustav, A.S. (ZVLU)
  • Czech Technical University in Prague (CTU)
  • Politecnico di Bari
  • Politecnico di Torino
  • Università di Pisa
  • Łukasiewicz Research Network – Institute of Aviation (WIA)
  • AM Testing srl
  • Dream Innovation srl
  • Ergon Research srl
  • NTI Engineering srl
  • GE Aviation System Limited

**CFM International jest spółką joint venture 50-50, pomiędzy GE i Safran Aircraft Engines.

Reader Enquiries

Avio Aero
Via I Maggio. 99
10040 Rivalta di Torino (TO)
Italy

+39 011 0082111

www.avioaero.com

@https://twitter.com/AvioAero

geavioaero/

AvioAero

AvioAero


Notes for Editors

O Avio Aero

Avio Aero to firma GE Aerospace, która projektuje, produkuje i serwisuje komponenty i systemy dla lotnictwa cywilnego i wojskowego. Obecnie firma dostarcza swoim klientom innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalające na szybkie reagowanie na ciągłe zmiany wymagane przez rynek: wytwarzanie przyrostowe, szybkie prototypowanie, a także technologie dedykowane do produkcji przekładni, turbin i spalarek. Główna siedziba firmy znajduje się w Rivalta di Torino, gdzie mieści się również jej największy zakład produkcyjny. Inne ważne zakłady znajdują się w Brindisi i Pomigliano d'Arco (Neapol), a łącznie we Włoszech zatrudnionych jest ponad 4 300 pracowników. Za granicą posiada zakłady i centra testowe w Polsce i w Czechach, zatrudniający łącznie ponad 900 pracowników. Poprzez ciągłe inwestycje w badania i rozwój oraz skonsolidowaną sieć relacji z głównymi uniwersytetami i międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, Avio Aero rozwinęło uznawany na całym świecie poziom doskonałości technologicznej i produkcyjnej, czego dowodem są partnerstwa podpisane z wiodącymi światowymi firmami lotniczymi.

O Clean Aviation

Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Ekologicznego Lotnictwa jest wiodącym programem Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji mającym na celu przekształcenie lotnictwa w kierunku zrównoważonej i neutralnej pod względem klimatu przyszłości. Inicjatywa "Clean Aviation", skupiając największe talenty i możliwości sektora prywatnego i publicznego oraz opracowując przełomowe technologie i udostępniając je w celu dokonania przełomowego skoku w osiągach samolotów w latach 2030, utoruje drogę do realizacji ambicji UE dotyczących neutralności klimatycznej do 2050 r. Działając w centrum szerokiego i zróżnicowanego ekosystemu podmiotów w całej Europie, począwszy od społeczności lotniczej, pionierskich MŚP, instytucji badawczych i środowisk akademickich, działa ono jako ośrodek dla tworzenia nowych pomysłów i przełomowych innowacji. Jako europejskie partnerstwo publiczno-prywatne, Clean Aviation przekracza granice wyobraźni, tworząc nowe technologie, które znacząco zmniejszą wpływ lotnictwa na naszą planetę, umożliwiając przyszłym pokoleniom czerpanie społecznych i ekonomicznych korzyści z podróży lotniczych jeszcze przez długi czas. Więcej informacji o Clean Aviation: www.clean-aviation.eu

Related images

Podpis: infografika przedstawia AMBER - demonstrator napędu hybrydowo-elektrycznego. 
(Zdjęcie: Avio Aero GEAAPR001)

 

Editorial enquiries

Ylenia Berardi
Sr. External Relations and Public Affairs Manager
Avio Aero

+39 335 57 01 709

ylenia.berardi@​avioaero.it

Matteo Acciaccarelli
Media Relations and Public Affairs specialist
Avio Aero

+39 331 49 27 507

matteo.acciaccarelli@​avioaero.it

Kim Vermeer
EMG

+31 164 317 026

kvermeer@​emg-marcom.com

 

 

Share

 

More news from