SABIC

SABIC zaprezentuje na targach K 2019 przełomowe rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego

  • SABIC – pierwsza firma w branży, która zwiększa skalę innowacyjnego procesu recyklingu chemicznego w celu pozyskiwania ze zmieszanych odpadów tworzyw sztucznych polimerów, z których zostały wyprodukowane, z myślą o wspieraniu rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego.
  • Firma SABIC nawiązała współpracę z klientami będącymi właścicielami wiodących marek, takimi jak Unilever, Tupperware Brands, Vinventions i Walki Group w celu opracowywania nowych produktów użytkowych o wysokiej jakości.
  • W zakładzie produkcyjnym w Geleen (Holandia) firma SABIC przetwarza surowiec pozyskany ze zmieszanych odpadów plastikowych na polimery z certyfikatami zgodności z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego.
  • Polimery z takim certyfikatem to jedna z wielu ważnych nowości prezentowanych przez firmę SABIC na stoisku D42 w hali 6 na targach K 2019.

SITTARD, HOLANDIA, 1 lipca 2019 - W październiku tego roku Firma SABIC, globalny lider przemysłu chemicznego, przedstawi swoją pionierską inicjatywę na rzecz produkcji polimerów z certyfikatem zgodności z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego na wiodących targach branży plastiku. Firma SABIC zainicjowała ten przełomowy projekt w IV kw. 2018 r. w celu wspierania procesu przeobrażania łańcucha dostaw z opartego na gospodarce liniowej na oparty na gospodarce obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych.

Polimery firmy SABIC z certyfikatem zgodności z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego są produkowane przy użyciu surowca w postaci oleju wytwarzanego ze zmieszanych odpadów tworzyw sztucznych. W ramach tego projektu firma SABIC wprowadza aktualnie ten alternatywny surowiec do swojego zakładu produkcyjnego Chemelot w Geleen (Holandia). Uzyskane z niego polimery z certyfikatem zgodności z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego dostarczane będą do firm będących właścicielami wiodących marek – Unilever, Tupperware Brands, Vinventions i Walki Group – na potrzeby opracowywania przełomowych, bezpiecznych artykułów użytkowych lub opakowań na produkty spożywcze i kosmetyczne o wysokiej jakości.

Celem wprowadzenia przez firmę SABIC polimerów z certyfikatem zgodności z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego, stanowiących przełomową innowację, jest przeobrażenie łańcucha dostaw, w ramach którego firma SABIC, jej dostawcy oraz klienci współpracują w celu upcyklingu zmieszanych odpadów tworzyw sztucznych w celu uzyskania polimerów, z których zostały wyprodukowane, na potrzeby produktów o wysokiej jakości, tym samym umożliwiając ponowne wykorzystywanie naturalnych zasobów naszej planety w obiegu zamkniętym. Choć procesy recyklingu wykorzystujące metody mechaniczne przyczyniają się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, umożliwiają jedynie ekonomiczne przetwarzanie tworzyw sztucznych w ograniczonym stopniu. Proces przetwarzania polimerów z certyfikatem zgodności z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego firmy SABIC umożliwia jednak tworzenie zupełnie nowych polimerów, oferując prawdziwą alternatywę dla metod mechanicznych i zamykając „pętlę” recyklingu.

Jako globalni właściciele wiodących marek lub liderzy swoich branż firmy Unilever, Tupperware Brands, Vinventions i Walki Group zdały sobie sprawę ze znaczenia zrównoważonego rozwoju i roli, jaką odgrywają w gospodarce obiegu zamkniętego. Firmy te są również świadome kluczowego znaczenia czystości, jakości i bezpieczeństwa w odniesieniu do towarów konsumpcyjnych lub opakowań. Proces recyklingu chemicznego stosowany przez firmę SABIC jest alternatywą oferującą podobne właściwości i charakterystyki przetwarzania co w przypadku materiałów przetwarzanych tradycyjnie.

„Aby umożliwić odejście od gospodarki liniowej na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego przy jednoczesnym zaspokajaniu potrzeb naszych klientów i konsumentów, należy w pełni zachować i wykorzystać ponownie strumień odpadów tworzyw sztucznych” – mówi Bob Maughon, Wiceprezes ds. Zrównoważonego Rozwoju, Dyrektor ds. Technologii i Innowacyjności oraz Dyrektor ds. Technologii i Zrównoważonego Rozwoju. „Firma SABIC zobowiązuje się do inwestowania w wiedzę naukową i techniczną oraz promowanie ścisłej współpracy, zarówno z dostawcami, jak i z klientami w celu sprostania temu wyzwaniu, a my z dumą oświadczamy, że jesteśmy pierwszą firmą w branży, która zwiększa skalę wykorzystania tego innowacyjnego procesu recyklingu chemicznego”.

Polimery certyfikowane są za pośrednictwem programu International Sustainability and Carbon Certification Plus (ISCC+), który umożliwia uzyskiwanie certyfikatów dla materiałów odnawialnych i standardów w całym łańcuchu wartości – od źródła po produkt końcowy. Program certyfikacyjny ISCC+ działa na zasadzie tzw. systemu bilansu masy (ang. mass balance system), co oznacza,

że na każdą tonę trafiającego do krakera surowca, który pochodził z recyclingu, odpowiednia część produktu wyjściowego uznawana jest za pochodzącą z surowców odnawialnych.

Firma SABIC zamierza wybudować zakład produkcyjny przeznaczony wyłącznie do oczyszczania i zwiększania jakości surowca w postaci oleju pirolitycznego. Oczekuje się, że zakład ten rozpocznie produkcję w 2021 r.

Aby dowiedzieć się więcej o polimerach SABIC z certyfikatem zgodności z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego, można odwiedzić stoisko SABIC nr D42, na hali 6 podczas targów K 2019 w Dusseldorfie od 16–23 października 2019 r. lub odwiedzić witrynę www.kshow.sabic.com/en.

Reader Enquiries

SABIC
Europaboulevard 1
6135 LD Sittard
Netherlands
+34 968 127 740
lindsay.clarkmead@​sabic.com
www.sabic.com

Notes for Editors

  • SABIC i marki oznaczone symbolem ™ są znakami towarowymi firmy SABIC lub jej podmiotów zależnych bądź stowarzyszonych.
  • Nazwę firmy – SABIC – należy w każdym przypadku zapisywać wielkimi literami.

O FIRMIE SABIC

SABIC jest globalnym liderem w branży zróżnicowanych środków chemicznych z siedzibą w Rijadzie (Arabia Saudyjska). Prowadzimy działalność produkcyjną na skalę globalną w Amerykach, Europie, regionie Azja-Pacyfik i na Bliskim Wschodzie, produkując różne rodzaje produktów: środki chemiczne, tworzywa towarowe i o wysokich parametrach, rolnicze substancje odżywcze oraz metale.

Wspieramy naszych klientów poprzez identyfikowanie i zapewnianie nowych możliwości na kluczowych rynkach końcowych, takich jak branża budowlana, urządzenia medyczne, opakowania, rolnicze substancje odżywcze, elektryka i elektronika, transport oraz czysta energia.

W 2018 r. firma SABIC odnotowała rekordowo wysoki zysk netto na poziomie 5,7 mld USD. W tym samym roku odnotowano dochód ze sprzedaży na poziomie 45 mld USD, a łączna wartość aktywów wyniosła 85 mld USD. Natomiast produkcja w 2018 r. ukształtowała się na poziomie 75,3 mln ton metrycznych.

Firma SABIC zatrudnia na całym świecie ponad 33 000 pracowników i prowadzi działalność w ok. 50 krajach. Nasza firma promująca innowacyjność i pomysłowość złożyła ponad 11 738 wniosków patentowych oraz dysponuje rozległą infrastrukturą badawczą, w skład której wchodzą m.in. centra innowacji w pięciu kluczowych regionach geograficznych – w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji Południowej i Azji Północnej oraz na Bliskim Wschodzie.

O FIRMIE UNILEVER

Firma Unilever jest jednym z wiodących światowych dostawców produktów kosmetycznych, chemii gospodarczej oraz artykułów spożywczych, prowadzącym sprzedaż w ponad 190 krajach, która dociera każdego dnia do 2,5 mld klientów. Firma zatrudnia 161 000 pracowników, a w 2017 r. odnotowała sprzedaż na poziomie 53,7 mld EUR. Ponad połowa (57%) infrastruktury przedsiębiorstwa zlokalizowana jest na rynkach rozwijających się i wschodzących. Firma Unilever posiada ponad 400 marek produktów, które można znaleźć w domach na całym świecie, w tym Persil, Dove, Knorr, Domestos, Hellmann’s, Lipton, Wall’s, PG Tips, Ben & Jerry’s, Magnum i Lynx.

Program firmy Unilever na rzecz zrównoważonego życia (Unilever’s Sustainable Living Plan, USLP) stanowi podstawę strategii tej firmy. W ramach tego programu firma Unilever zobowiązuje się do:

  • udzielenia do 2020 r. pomocy ponad miliardowi ludzi w podjęciu działań na rzecz poprawy ich zdrowia i poziomu życia,
  • zmniejszeniu do 2030 r. negatywnego wpływu naszych produktów na środowisko o połowę,
  • podniesieniu jakości życia milionów ludzi do 2020 r.

USLP zapewnia korzyści poprzez promowanie wzrostu i zwiększanie zaufania, eliminując koszty i ograniczając ryzyko. Marki tej firmy wspierające zrównoważone życie rozwijają się o 46% szybciej od reszty przedsiębiorstwa i odpowiedzialne są za 70% wzrostu odnotowanego przez firmę w 2017 r.

Firma Unilever uplasowała się na pozycji lidera branży w indeksie Dow Jones Sustainability Index 2018. W indeksie FTSE4 Good uzyskała najwyższą notę w zakresie ochrony środowiska, czyli 5. Po raz siódmy z rzędu uplasowała się na prowadzeniu na liście Global Corporate Sustainability Leaders w dorocznym badaniu GlobeScan/SustainAbility w 2017 r. oraz uzyskała cztery oceny „A” w kategoriach „Zmiana klimatu”, „Woda”, „Lasy” i „Zaangażowanie dostawców” w raporcie Global Supply Chain 2018 firmy CDP.

Firma Unilever zobowiązała się do osiągnięcia pozytywnego bilansu emisji dwutlenku węgla w ramach prowadzonej działalności do 2030 r., oraz zadbania, aby do 2025 r. 100% stosowanych przez nią opakowań plastikowych nadawało się w pełni do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania. Więcej informacji na temat firmy Unilever i jej marek: www.unilever.com. Więcej informacji na temat programu USLP: www.unilever.com/sustainable-living.

O FIRMIE VINVENTIONS

Wizja firmy Vinventions to zyskanie miana najbardziej innowacyjnego, najbardziej zrównoważonego i cieszącego się największym zaufaniem dostawcy kompletnych zamknięć do butelek na wino na potrzeby branży wina zwykłego i musującego. Firma Vinventions, której rozwiązania używane są na co siódmej butelce wina na całym świecie, jest drugim co do wielkości dostawcą zamknięć do wina na cały świat i który w 2018 r. odnotował silny organiczny wzrost sprzedaży. Dziś firma Vinventions zatrudnia ponad 550 pracowników na całym świecie i prowadzi działalność w siedmiu zakładach produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Niemczech, Francji, Argentynie, RPA i Chinach. Wartości przywódcze Vinventions bazują na bliskości z klientem, innowacyjności, przedsiębiorczości lokalnej, otwartej pracy zespołowej, zrównoważonym rozwoju oraz odpowiedzialności długoterminowej.

Więcej informacji na stronie: www.vinventions.com.

O FIRMIE WALKI

Walki Group jest wiodącym producentem laminatów technicznych i ochronnych materiałów opakowaniowych, specjalizującym się w produkcji inteligentnych, wielowarstwowych laminatów z włóknin, przeznaczonych na różne rynki – począwszy od energooszczędnych okładzin i membran konstrukcyjnych po zastosowania obejmujące użycie opakowań barierowych. Grupa ta dysponuje zakładami w Finlandii, Niemczech, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji i Chinach i zatrudnia ok. 900 osób. Grupa osiąga roczną sprzedaż netto na poziomie ponad 300 mln EUR.

Więcej informacji na stronie: www.walki.com.

O FIRMIE TUPPERWARE BRANDS

Firma Tupperware Brands Corporation dzięki niezależnemu personelowi handlowemu składającemu się z 3,0 mln pracowników jest globalnym sprzedawcą innowacyjnych produktów klasy premium różnych marek, korzystającym z metody sprzedaży społecznościowej. Jej marki i kategorie produktów obejmują koncentrujące się na wzornictwie rozwiązania do gotowania, przechowywania i podawania dla kuchni i domu sygnowane marką Tupperware oraz produkty kosmetyczne sygnowane marką Avroy Shlain, Fuller Cosmetics, NaturCare, Nutrimetics i Nuvo brands.

Więcej informacji na stronie facebookowej: @TupperwareBrandsCorp, na Instagramie: @TupperwareBrandsCorp i na Twitterze: @TupperwareWW.

O CERTYFIKACIE ISCC

Certyfikat ISCC (International Sustainability and Carbon Certification) to wiodący na świecie system certyfikacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Stosuje go ponad 3300 firm w 100 krajach. ISCC to niezależny system polegający na uczestnictwie wielu interesariuszy, stosowany do weryfikowania zgodności z surowymi wymaganiami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, emisją gazów cieplarnianych i identyfikowalnością produktu. Certyfikacja przeprowadzana jest przez niezależne organizacje zewnętrzne. ISCC to standard wysokiego poziomu uznawany przez organy i inicjatywy branżowe. Za jego administrację odpowiada stowarzyszenie ISCC zrzeszające 112 członków. SABIC jest członkiem stowarzyszenia ISCC Association. Kluczowym celem ISCC jest wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego i biogospodarki.

Więcej informacji na stronie: www.iscc-system.org.

Related images

SABIC zaprezentuje na targach K 2019 przełomowe rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego

 

Editorial enquiries

Lindsay Clarkmead
SABIC

+34 968 127 740
lindsay.clarkmead@​sabic.com

Kevin Noels
Marketing Solutions NV

+32 3 31 30 311
knoels@​marketing-solutions.com

 

Also available in

 

Share

 

More news from